Blog Nasıl Açılır | Adım Adım Resimli Anlatım

Blog açmak için yaptığınız araştırmalar sizlere yeterli gelmediyse veya kafanızı karıştırdıysa bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Blog nasıl açılır konusunu sizlere hiçbir teknik bilgiye sahip olmadığınızı varsayarak anlatacağım.

[AdSense-B]

Neden blog açmalısınız konusunda bir kaç şey söylemek gerekirse, açacağınız blog ile para kazanmak, yazar olmak, işlerinizi geliştirmek, insanlarla bilgi paylaşmak gibi amaçlar taşıyabilirsiniz.

Anlattıklarımı adım adım uyguladığınızda bir blog sahibi olup yazılarınızı yayınlamaya başlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Öncelikle şunu hemen söylemek gerekirse blog açmak kolay bir iştir. Blog kurma yüksek teknik bilgi gerektiren bir konu değildir. Sadece 30 dk’da sizin de bir blogunuz olabilir ve blog yazarlığı yapmaya başlayabilirsiniz. Peki blog nasıl açılır? Dilerseniz adım adım blog nasıl açılır anlatmaya başlayalım.

1- Alan adı satın almak
2- Hosting satın almak
3- Alan adımıza WordPress kurmak

Sizlere tavsiyem başka hiçbir teknik işleme girmeden öncelikle bu 3 maddeyi uygulamanızdır. Blog açma sürecinde kafanızın karışmasını istemiyorum. En basit şekliyle başlamak daha iyi olacaktır. Sonrasında tabi ki kurduğumuz blogumuzu geliştireceğiz ve güzelleştireceğiz.

ALAN ADI SATIN ALMA

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. İlk defa blog açıyorsanız alan adınızı ve hosting paketinizi aynı firmadan satın alın. Başlangıç için daha doğrudur.

Muhtemelen Türkçe bir blog kuracaksınız. Yani blogunuz Türkiye’deki ziyaretçilere hitap edecek. Bu yüzden Türk bir firma seçmenizi tavsiye ederim. Ancak ingilizce bir blog kurmak isterseniz yurtdışı hosting firmalarını da tercih edebilirsiniz. Hostgator, Inmotion, Godaddy ya da Dream Host firmaları örnek olarak verilebilir.

Yerel bir firma seçtiğimizi kabul ediyorum ve sizlere Güzel hosting veya Turhost firmalarından birini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Alan adımızı bu firmaların birinden alacağımız gibi hosting paketimizi de aynı firmadan alacağız. Ben Güzel hosting firmasını seçiyorum ve blog kurma yolunda ilk adım olan alan adımızı alma işlemine başlıyorum.

1. Öncelikle yeni bir kayıt oluşturuyorum.

Blog Nasıl Açılır

2. Gerekli alanları doldurarak kaydımı tamamlıyorum.

blog açmak

3. Sonrasında ise alan adı kaydımı oluşturmaya başlıyorum.

4. Blog açmak için kullanacağım alan adımın müsaitliğini kontrol etmeye başlıyorum.

5. İlk yazdığım alan adı daha önceden başka bir kişi tarafından satın alınmış. Başka bir deneme yapıyorum.

6. Bu alan adı müsait. Daha önceden kimse tarafından satın alınmamış. Satın alma işlemine başlıyorum.

7. 1 yıllık seçeneğini işaretleyerek devam ediyorum.

8. Gerekli alanları doldurarak devam ediyorum.

9. Blog kurma sürecinde ilk adım olan alan adı satın alma işlemini tamamladık.

HOSTİNG SATIN ALMA

Sıra geldi alan adımızın barındırılacağı hosting paketimizi satın almaya. Bunu şöyle düşünebiliriz. Alan adımızı satın alırken işyerimizin ismini belirledik. Şimdi ise bu işyerimizin fiziki olarak barınacağı bir işyeri kiralayacağız.

Blog açma sürecinde ikinci adım olan hosting satın alma işlemine başlıyorum. Az önce yeni bir hesap oluşturduğumuz Güzel hosting firmasına gidiyoruz ve müşteri girişimizi yapıyoruz.

Web Hosting sekmesinin altındaki Linux Hosting linkine tıklıyoruz.

Basit bir hosting paketi ile başlayabiliriz. Başlangıçta fazla masraflara hiç gerek yok. Sipariş butonuna tıklayarak devam ediyorum.

Az önce satın aldığımız alan adımızı bu hosting paketimiz için yapılandırıyoruz.

Burada herhangi bir yere tıklamadan devam ediyorum ve gerekli adımları takip ederek satın alma işlemini sonlandırıyorum.

Blog nasıl kurulur konusunun ikinci adımı olan hosting satın alma işlemini de halletmiş olduk.

ALAN ADIMIZA WORDPRESS KURMAK – BLOG NASIL AÇILIR SON ADIM

Sağ üst kısımdan “Ürün ve Hizmetleriniz” kısmına tıklıyoruz.

Mavi “Yönet” butonuna tıklıyoruz.

Sol altta bulunan “CPanel’e gir” linkine tıklıyoruz.

CPanel’e girişimizi yaptıktan sonra sayfayı aşağıya doğru çekiyoruz ve uygulama yükleme bölümünden WordPress logosuna tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan ekranda Install Now (şimdi yükle) butonuna tıklıyoruz.

Bu kısımda ise protokol olarak “http://www” seçeneğini seçiyoruz (https seçeneğini seçmiyoruz. SSL sertifikası ilerleyen aşamalarda edinmeniz gereken bir şey). Hemen aşağıda WordPress kurmak istediğimiz alan adımızı seçiyoruz. Yükleme dizinini ise boş bırakıyoruz. (Boş bırakarak WordPress’in alan adımızın ana dizinine yüklenmesini sağlıyoruz ).

Sitemizin adını ve sloganını belirliyoruz. Bu kısımları sonradan değiştirebiliriz. Hemen altında ise WordPress yönetim panelimizi kontrol etmek için giriş yapacağımız kullanıcı adımızı ve şifremizi belirliyoruz.

Bu bilgileri alanadimiz.com/wp-admin linkinde kullanacağız. Yine hemen altındaki kutucuğa ise E-posta adresimizi yazıyoruz.

WordPress dilimizi seçiyoruz. Türkçe blog kuruyorsak Turkish işaretliyoruz.

Mavi “Yükle” butonuna tıklıyoruz ve yüklemenin sonlanmasını bekliyoruz.

Blog kurmak gördüğünüz gibi bu kadar basit. Şimdi ise ilk yapmamız gereken www.alanadamiz.com/wp-admin linkine gitmek ve yeni oluşturduğumuz bloga amaçlarımıza uygun bir tema yüklemek.

Şimdi wordpress yeni tema yüklemek adlı yazıyı okuyarak devam edebiliriz.

WordPress hakkındaki bilgilerimizi paylaşarak hep birlikte bilgimizi yükseltelim.

Abone Olun

WordPressdergisi.com'u yakından takip edin.

Teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.

8 Yorum “Blog Nasıl Açılır | Adım Adım Resimli Anlatım

  1. Çok açıklayıcı, adım adım ve resimlerle anlatılmış olması sebebiyle, herkesin kolaylıkla blog hazırlamasına yardımcı olacak bir yazı, tebrikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir