WordPress Kurulumu

Bu yazıda yeni başlayanlar için WordPress kurulumu konusunu anlatmaya çalışacağım. WordPress açık kaynak kodlu, php ve msql tabanlı bir içerik yönetim sistemidir. Ücretsiz, kullanıcı dostu ve arama motorları tarafından çok hızlı indexlenebilmesi dolayısıyla dünya çapında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. WordPress kurulumu kolay bir işlemdir.

WordPress ile kişisel bloglardan geniş e-ticaret sitelerine kadar her türlü internet sitesi oluşturulabilir. Dünyadaki WordPress kullanıcılarının büyük bölümü herhangi bir programlama bilgisine sahip değildirler. Bu da WordPress’i popüler yapan en önemli etkendir.

WordPress kurulumu:

Öncelikle bilindiği gibi, internet sitesi sahibi olabilmek için sahip olmamız gereken birkaç şey vardır. Birincisi bir alan adı ikincisi ise bu alan adının saklanacağı bir hosting hizmeti. WordPress kurulumu için hosting ve domain de aynı şekilde ilk sahip olmamız gerekenler. Her ne kadar internet üzerinde ücretsiz alan adı ve hosting veren hizmetler olsa da gerek güvenilirlik gerekse gerçekten bir internet sitesi sahibiyim diyebilmek adına bu hizmetler için biraz bütçe ayırmak daha iyi.

Alan adımız ve hosting paketimiz olduğunu varsayıyorum ve devam ediyorum. Eğer alan adı ve hosting hizmetiniz yok ise lütfen bu aşamada blog nasıl açılır başlıklı yazımı okuyunuz.

Alan adımızı ve hosting paketimizi aldıktan sonra sıra geliyor WordPress sitemizi kurmaya. Bugün birçok hosting firması tek tıklamayla sitenize wordpress kuracak hizmeti sağlıyor. Fakat WordPress’i manuel olarak yükleme konulu makaleyi de okuyabilirsiniz. Şimdi tek tıklamayla nasıl kurulacağından bahsedelim.

WordPress kurulumu cpanel yardımıyla tek tıkla yapılabilir. Cpanel’imizden Web Applications yada Web Uygulamaları bölümünü buluyoruz ve WordPress iconuna tıklıyoruz. Bundan sonra wordpress kurulumu adım adım gerçekleşecektir.

wordpress kurulumu

wordpress kurulumu resimli anlatım cpanel

wordpress kurulumu 2015

Hangi dizine yükleneceğine karar verirken dikkat edilmesi gereken bir nokta var.Dizin ismini boş bıraktığımızda alan adımızın ana dizinine wordpress kurulacaktır. Yani www.sitemiz.com isimli alan adımız varsa WordPress’in buraya kurulacağını bilmeliyiz. Fakat istersek dizin ismi de girebiliriz. Bu da alan adımızın alt klasörlerinde WordPress kurulumu yapılacağını belirtir. Örneğin www.sitemiz.com/wordpress.

Gerekli bilgilerimizi boşluklara yazıyoruz. Kullanıcı adımızı (admin name) ve kullanıcı şifremizi (admin password) belirliyoruz. Bu bizim www.alkantenik.com/wp-admin linkini girdiğimizde karşımıza çıkan Login (giriş) bölümünde kullanacağımız bilgiler. Sitemizi yöneteceğimiz panele (dashboard) buradan ulaşacağiz.

wordpress-mp6-yonetici-panel

WordPress hakkındaki bilgilerimizi paylaşarak hep birlikte bilgimizi yükseltelim.

Abone Olun

WordPressdergisi.com'u yakından takip edin.

Teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir