WordPress manuel kurulum kullacıların tercihlerine göre uygulayabileceği bir işlemdir. Hosting firmamızın bize verdiği tek tıklama ile WordPress kurulumu işlemini manuel olarak yapma şansımız da var. Aslında hosting servisimizin tek tıklama ile bizim için neler yaptığının ayrıntısını bilmek de diyebiliriz.

WordPress manuel kurulum nasıl yapılır öğrenmeye başlayalım.

1- Öncelikle WordPress.org adresinde zip formatında dağıtılan ücretsiz klasörümüzü indiriyoruz.

wordpress manuel kurulum

2- FTP programımızı açıyoruz. (Filezilla ücretsiz ve kullanışlı bir FTP programıdır). Ya da cpanelden klasör yöneticisini açarak yüklemek istediğimiz domain dizinine giriyoruz. Hosting firmamızın bize verdiği host adı (host name), kullanıcı adı (username) ve şifremizi (password) giriyoruz. (port genelde 21’dir)

wordpress ftp kurulumu resimli

3- İndirdiğimiz wordpress zip klasörü içindeki dosyaları çıkarttıktan sonra (extract) hedef dizinimize yüklüyoruz.

filezilla-dosya-gonder

4- Yükleme işlemimiz bittikten sonra sıra geliyor cpanelimizden yeni bir database yaratma işlemine. Öncelikle hosting firmamıza giriş yapıyoruz ve oradan cpanele giriyoruz.

cpanel giris

5- Cpanelimizde bulunan MSQL veritabanları bölümüne giriyoruz.

database_menu

6- Yeni veri tabanı oluştur bölümünde yeni veritabanımızın ismini giriyoruz. Veritabanı oluşturuldu bildirisini gördükten sonra ise “geri git” diyoruz.

yeni veritabani

7- Şimdi bir yeni yarattığımız veritabanına yeni bir kullanıcı ekliyoruz.
Ben genelde karışmaması için veritabanı ismi ile aynı kullanıcı adını yaratıyorum. Şifremizi bir yere not ediyoruz.. Yeni kullanıcı başarıyla yaratıldı bildirisini gördükten sonra ise yine “geri git” diyoruz.

yeni kullanici

8- Şimdi ise yarattığımız kullanıcıyı yine az önce yarattığımız veritabanına ekliyoruz.

kullanici ekle

9- Karşımıza çıkan ekranda “tüm ayrıcalıklar” kısmını işaretliyoruz ve uygula diyoruz.

privileges

10- Evet neredeyse işlemlerimizi tamamladık.Ayrıntılı anlatmak istediğimden maddeler biraz fazla sayıda oldu. Ama kafa karışıklığını giderebilmek adına iyi oldu sanırım.

Şimdi WordPress dosyalarımızı yüklediğimiz domaine gidiyoruz. (FTP ile yüklediğimiz alan adımızdan bahsediyorum. Karşımıza çıkan ekranda database (veritabanı) adımızı, kullanıcı adımızı ve şifremizi yazarak kurulumu tamamlıyoruz.

kurulum

11- Karşımıza çıkan son ekranda ise admin ve şifremizi oluşturup sonradan değiştirebileceğimiz site başlığımızı giriyoruz.
Burada oluşturduğumuz admin ve şifre bilgilerimizi yönetici panelimize giriş için kullanacağız. Örnek vermek gerekirse www.sitemiz.com/wp-admin linkine giderek giriş (login) yapmak için kullanacağımız bilgiler.

WordPress hakkındaki bilgilerimizi paylaşarak hep birlikte bilgimizi yükseltelim.

Abone Olun

WordPressdergisi.com'u yakından takip edin.

Teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir