WordPress Yedek Alma

WordPress yedek alma işlemi ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Peki nedir bu yedek almak diye soracak olursak yanıtı kısaca, mevcut sitenizin bir kopyasını oluşturmaktır. WordPress site yedekleme işlemi için sitemizin dosyalarını ve veritabanını (database) yedeklememiz gerekecektir.

Sizlere tavsiyem wordpress yedek alma işlemini belirli aralıklarla yapılan wordpress otomatik yedekleme işlemi şeklinde yapmanızdır. Örneğin her Pazar günü sitenizin yedeğinin otomatik alınması gibi. Bir kere ayarlayacağız ve sonra dokunmamız gerekmeyecek. Ancak bu yazıda ihtiyacı olanlar için tek seferlik wordpress yedek almak nasıl yapılır konusuna da değineceğim.

[AdSense-B]

WordPress yedek alma işleminin otomatik olarak yapılması

Yukarıda da belirtildiği gibi mevcut wordpress sitemizin bizim tarafımızdan belirlenecek sıklıkta otomatik olarak yedeklenmesini istiyorsak en kullanışlı yöntem wordpress yedek alma eklentisi kullanmaktır. Sizlere ücretsiz olan UpdraftPlus WordPress Backup Plugin eklentisini öneriyorum. Şimdi gelin wordpress otomatik yedekleme nasıl yapılır görelim.

Eklentimizi wordpress panelden yükledikten sonra aktive ediyoruz. Ayarlar altında UpdraftPlus sekmesine geçiş yapıyoruz.

wordpress yedek alma

WordPress yedekleme eklentisinin ayarlarını yapmaya zaman seçeneğinden başlıyoruz. Hangi sıklıkta wordpress otomatik yedek alma işleminin yapılacağını belirliyoruz. Ben haftalık seçiyorum.

wordpress yedek alma-zamanlama

Sonrasında ise hemen altında wordpress full yedekleme ve saklama işlemi bittiğinde dosyaların hangi harici depolama alanında saklanacağını belirliyoruz. Ben Google Drive seçiyorum. Ücretsiz olması da bir avantaj. Bu seçimden sonra en alta giderek bir kez kaydet butonuna basıyoruz.

wordpress yedek alma-google-drive

Karşımıza wordpress yedekleme eklentisinin bizim takip etmemizi isteği bir link çıkacak. Linke tıklıyorum ve Google Drive için onay işlemine başlıyorum.

wordpress yedek alma-yetkilendirme

Allow (kabul et) butonuna tıklıyoruz.

wordpress yedek alma-authorize

Complete Setup butonuna tıklıyoruz.

wordpress yedek alma-setup

Görüldüğü gibi yetkilendirme yapıldı. (Google ile yetkilendir kısmının hemen yanında belirtiliyor.)

wordpress yedek alma-onay

Bu yetkilendirme ile birlikte wordpress yedekleme eklentisi otomatik yedeklemeye başlayacaktır.

wordpress yedek alma-yedekleme

Manuel olarak wordpress site yedekleme

WordPress sitemizi bir kez yedeklemek istediğimizde bu yolu tercih edebiliriz. Yukarıda kullandığımız eklentide dikkatinizi çekmiştir. Mavi “Şimdi Yedekle” butonuna tıklayarak da bir seferlik WordPress yedek alma işlemini gerçekleştirebiliriz. Ancak ben hiç eklentiyi yüklememiş varsayacağım.

Cpanele giriş yapıyoruz ve dosya yöneticilerinden sitemizin dizinine geliyoruz.

wordpress yedek alma-cpanel

Tüm dosyaları seçerek ters tıklama ile compress’e (sıkıştır) tıklıyoruz. Dizinde oluşturulan .zip dosyamızı bilgisayarımıza indiriyoruz.

wordpress yedek alma-sıkıstirma

İkinci aşama ise database yedeğimizi almak. PhpmyAdmin bölümünden giriş yapıyoruz.

wordpress yedek alma-phpmyadmin

Sol kısımdan yedeğini almak istediğimiz veritabanı tıklıyoruz. Tüm tabloları seçili hale getirerek “export” a tıklıyoruz. Veritabanını bilgisayarımıza indiriyoruz.

wordpress yedek alma-database

FTP ile site yedekleme

WordPress Full Yedek Alma ve Saklama işlemini Cpanelden yapabileceğimiz gibi Filezilla ile de site yedekleme işlemini gerçekleştirebiliriz. Sol kısım bilindiği gibi bizim bilgisayarımız. Sol kısma ters tıklayarak yeni bir klasör yaratın. Yarattığınız klasörün içerisine sağ kısımdaki tüm dosyaları indirin. (Ctrl+A ile hepsini seçebilirsiniz)

Veritabanı yedeğini ise az önce bahsettiğimiz gibi Cpanel üzerinden PhpMyAdmin bölümünden gerçekleştirebiliriz.

Umarım wordpress yedek almanın mantığını anlatabilmişimdir. Sorularınız varsa yazabilirsiniz.

WordPress hakkındaki bilgilerimizi paylaşarak hep birlikte bilgimizi yükseltelim.

Abone Olun

WordPressdergisi.com'u yakından takip edin.

Teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.

4 Yorum “WordPress Yedek Alma

  1. biz amatör kullanıcılar wordpress yedek alma işlemini pek önemsemiyoruz. Aslında yedek alma işleminin ne kadar önemli olduğu web sitemiz çökünce anlıyoruz. Kesinlikle makalende yazan yöntemlerle oto yedek almaya başlayacağım.

  2. Yedek almak WordPress’te gerçekten kolay. Anlatımınız sayesinde de bilmeyen arkadaşlara ulaşmış oldunuz.:) Sadece WordPress için değil, veri kaybı yaşamak istemeyen tüm site sahiplerinin dikkate alması gereken kriterlerden birisi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir