Adım adım WordPress Yönetim paneli

WordPress yönetim paneli kullanımı sahip olduğumuz wordpress tabanlı internet sitemiz üzerinde tam kontrol sağlamak açısından çok önemlidir. WordPress yönetim paneli kullanımı adım adım uygulanarak geliştirilebilir.

WordPress yönetim paneline www.sitemiz.com/wp-admin linkini kullanarak, kullanıcı adımızı ve şifremizi girdikten sonra ulaşabiliyoruz. Şimdi yönetim paneli kullanımını öğrenmeye başlayalım.

Başlangıç sekmesi

WordPress yönetim paneli kullanımı

Başlangıç

Bu kısım internet sitemiz hakkında genel bir bakış sunmaktadır. Sitemizin hangi wordpress versiyonuna sahip olduğunu, son yayınladığımız yazıları, wordpress ile ilgili son haberler vs..

Güncellemeler

Bu kısım WordPress’in, sahip olduğumuz eklentilerin ve temalarımızın son güncellemeleri hakkında bizlere bilgi verir

Yazılar sekmesi

görüntü

Tüm yazılar

Yayınlamış olduğumuz tüm yazılarımızı (posts) burada görebiliriz. Yazı başlıklarına tek tek tıklayarak içeriklerimizi düzenleyebiliriz.

Yeni ekle

Yeni bir yazı eklemek istediğimizde kullanacağımız alan burasıdır. Yeni yayınlayacağımız yazılar temamızın yapısına göre yayınlanması gereken yerde yayınlanacaktır.

Kategoriler

Özellikle fazla sayıda içerik ekleyeceğimiz bloglarımızda yazılarımızın kategorilendirilmesi amacıyla kullanacağımız alan. Ana kategoriler ve alt kategorileri olarak düzenli bir yapı oluşturulabilir. Televizyonlar > Lcd televizyonlar > 102 ekran Lcd televizyonlar vb…

Etiketler

Etiketler kategorilerden farklı olarak yazılarınızın odaklandığı anahtar kelimeleri belirlemek için kullanacağınız alandır.

Ortam sekmesi

görüntü

Kütüphane

WordPress sitemize eklediğimiz tüm görselleri (images) burada görebiliriz. Bunları yazılarımızın ve sayfalarımızın içinde kullanabiliriz.

Yeni ekle

Yeni resim (görsel) eklemek istediğimizde burayı kullanabiliriz.

Bağlantılar sekmesi

görüntü

Bu kısımda sitemizde yayınlamak istediğimiz linkleri belirleyebiliriz. Özellikle sidebar kısmında toplu olarak harici sitelere yönlendirilecek linkleri yayınlarken tercih edilebilir.

Sayfa sekmesi

görüntü

Sayfalar

Yayınlamış olduğumuz sayfalarımızın hepsini görebileceğimiz kısımdır. Sayfalarımızı başlıklarına tıkladıktan sonra düzenleyebiliriz.

Yeni ekle

Bölümü kullanarak yeni bir sayfa eklemek için gidiyoruz.

Yorum sekmesi

görüntü

Bu kısımda yazılarımıza gönderilmiş yorumları düzenleyebiliriz. Bazı yorumları onaylayabilir, bazılarını onaylamayabiliriz.

Görünüm sekmesi

Görünüm sekmesi wordpress yönetim paneli üzerindeki en iyi öğrenmemiz gereken sekmelerden biridir.Tema seçimi, sidebar (yan kısım), footer (alt kısım) içeriklerinin yerleşimi, menü ayarları, tema klasörlerimizin düzenlenmesi bu sekmeden yapılır.

görüntü

Temalar

Bu alanda sitemize yeni yüklemek istediğimiz temamızı yükleyebilir, yüklü bir temayı aktive edebilir, temamızın ayarlarına giden butonlardan yararlanabiliriz.

Özelleştir

görüntü

Sitemizin mevcut temasının bize sunduğu bazı ayarlamalardan yararlanabiliriz. Sitemizin başlığını belirleyebilir, menüleri ayarlayabilir, sidebar görünümlerini düzenleyebilirüz.

Bileşenler

WordPress yönetim paneli kullanımı konusunda önemli noktalardan biri bileşenler(widgets) alanıdır. Header(üst kısım), footer(alt kısım), sidebar(yan kısım) bölümlerine yerleştireceğimiz içerikleri buradan ayarlayabiliriz. WordPress bize burada sürükle-bırak yönemiyle pratik bir kullanım sunuyor.

Menüler

Temamızın yapısına göre ana menü, alt menüleri ayarlayacağımız kısım. Menülerimizde istediğimiz sayfayı, kategoriyi ya da özel olarak oluşturmak istediğimiz linkleri gösterebiliriz. Oluşturduğumuz menüleri dilersek bileşenler sekmesi aracılığı ile sidebar ya da footer kısmında yayınlayabiliriz.

Düzenleyici

Bu kısım temanızın dosyalarına ulaşabileceğiniz ve kodlama bilginiz var ise size özel değişikler yapabileceğiniz bölümdür. Html, css, php kullanarak arayüzünüzü(sitenin tasarımı) özelleştirebilir, php kullanarak özel fonksiyonlar yaratabilirsiniz.

Eklentiler sekmesi

image

Yüklü eklentiler

Bu alanda yüklemiş olduğumuz tüm eklentileri görebiliriz. İstediğimiz eklentiyi aktive ya da deaktive edebiliriz.

Yeni ekle

Bilgisayarımızdan zip formatındaki eklentimizi(plugin) bu alan yardımıyla yükleyebiliriz. Ya da online eklenti araması yaparak da aynı işlemi gerçekleştirebiliriz.

Düzenleyici

Bu alanda yüklü eklentilerimizin dosyalarını görebiliriz. Kodlama bilgimiz var ise eklentilerimizi özelleştirebiliriz.

Kullanıcılar sekmesi

Tüm kullanıcılar

Sitemizdeki bütün kullanıcıları rolleriyle birlikte görebiliriz.(admin, abone, yazar vb..)

Yeni ekle

Yeni kullanıcı ekleyebilir ve ekleyeceğimiz kullanıcının rolünü belirleyebiliriz.

Profiliniz

Bu alanda biyografi, sosyal medya adresleri gibi şahsi bilgilerinizi belirleyebilirsiniz.

Araçlar sekmesi

İçe aktar-Dışa aktar

Bu iki alanda .xml dosyası gibi dosyaları içeri aktarabilir ya da içerden kendi bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Ayarlar sekmesi

image

Önemli sekmelerden bi tanesi de ayarlar sekmesi. Hem sitemizin ayarlarını hem de yüklediğimiz eklentilerin çoğunun ayarlarını yapacağımız alan burası.

Genel

Sitemizin başlığını, sloganını, zaman dilimini, e-posta edresini gibi önemli bilgileri düzenleyebileceğimiz alan burasıdır.

Yazma

Varsayılan yazı biçimi ya da kategoriyi seçeceğimiz alan. Burada önemli olan sayfanın en altındaki güncelleme servisleri. En son güncellenen servis linklerini bu alana yapıştırmayı untmayın.

Okuma

WordPress hakkındaki bilgilerimizi paylaşarak hep birlikte bilgimizi yükseltelim.

Abone Olun

WordPressdergisi.com'u yakından takip edin.

Teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir