Contact form 7 kullanımı & ayarları

WordPresss iletişim formu eklentileri arasında en popüler olanlardan biri de Contact form 7’dir. Contact form 7 kullanımı ve ayarları ile ilgili bilmemiz gereken noktalar vardır.

Bu eklenti ile istediğiniz kadar iletişim formu yaratabilir, her form için ayrı e-mail adresi kullanabilir ve ayrı mail şablonu oluşturabilirsiniz. Contact form 7 kullanımı ve ayarları konusuna geçmeden önce eklentiyi WordPress sitemize kuralım.

[AdSense-B]

Contact form 7 kurulumu

1- www.sitemiz.com/wp-admin adresinden yönetim paneline giriyoruz.
2- Eklentiler > yeni ekle linkine tıklıyoruz.
3- Sağ üstteki eklenti arama kutusuna contact form 7 yazıyoruz. Sonuç geldiğinde şimdi kur butonuna basıyoruz.
4- Yükleme bittiğinde eklentiyi aktive ediyoruz.

contact form 7 kullanımı

Contact form 7 kullanımı & ayarları

Eklentimizi aktive ettikten sonra yönetim panelimizde iletişim isminde yeni bir sekme oluşuyor. Bu sekmenin altındaki yeni ekle linkine tıklıyoruz.

wordpress iletişim eklentisi

Yaratacağım form için bir başlık giriyorum( ben “yeni form” ismini verdim). Sağ taraftaki kaydet butonuna basıyoruz.

image

Kaydettikten sonra karşımıza çıkan ekranın üst kısmında mavi arka planda bir kod görüyoruz. Contact form 7 bizim için kısa kod(shortcode) yaratıyor. Bu kodu formu oluşturup ayarlarımızı yaptıktan sonra istediğimiz sayfa veya yazının içine yapıştıracağız.

image

[AdSense-A]
Contact form 7 form sekmesi ayarları

Eklenti bize varsayılan olarak bir form yaratmış olsa da ben bu kodu siliyorum ve sizlere sıfırdan bir form yaratmak istiyorum.

Metin alanımızın üstündeki butonlardan en soldaki metin butonuna tıklıyorum.

image
Karşıma açılan pencerede isim yazılacak metin kutusunu belirliyorum. Üstteki zorunlu alan kutucuğunu işaretliyorum. Yani formu dolduran isim alanını boş bırakırsa hata vermesini istiyorum.

image

Mavi etiket ekle butonuna basıyorum ve ilk etiketim eklenmiş oluyor.

Aynı işlemi soyisim için de yapıyorum. Daha sonra ise tel butonunu kullanarak telefon numarası alanı ekliyorum. Son görüntüm şu şekilde oluyor. (telefonun zorunlu olmasını istemiyorsanız kutucuğu bu sefer işaretlemeyin.)

image

Son olarak da cinsiyet ve eğitim durumunu öğrenmek için iki ayrı radyo butonu kullanıyorum. Radio düğmeleri butonuna tıklıyorsunuz ve karşınıza çıkan ekranda seçeneklerinizi yazıyorsunuz.

image

Radio alanlarının altına ise konu ve mesaj alanları oluşturuyorum. Mesaj alanı çoklu metin butonu yardımıyla oluşturuluyor. Her bölümü p tagı içine alıyorum. Birbirine karışmasın.

image

Yukarıdaki kısa kodumu kopyalayıp iletişim sayfama yapıştırıyorum.

image

Sayfamı görüntülüyoum. Contact form 7 iletişim formunun oluştuğunu görüyorum.

image

Contact form 7 post sekmesi ayarları

Bu sekmede contact form 7 mail ayarları, e-mail adresimize gelecek bildiri şablonu gibi ayarlamaları yapacağız.

Kime: Kendi e-mail adresimizi yazıyoruz.

Kimden: Size gelecek email görünümünü belirliyorsunuz.
Bizim örneğimizde [isim] <wordpress@wordpressdergisi.com> şeklinde belirledik. Ama örneğin siz [isim] [soyisim]<wordpress@wordpressdergisi.com> şeklinde de yapabilirsiniz. Örneğin biri form doldurdu. Sizin email adresinize Ali Çalışkan <wordpress@sizinsiteniz.com> şeklinde bildiri gelecek.

Konu: Gelen email’de konu alanında görünecek olan.

İleti gövdesi: Gelen email şablonunu oluşturacağınız bölüm. Burada dilerseniz Html’de kullanabilirsiniz.

image

Contact form 7 iletiler sekmesi ayarları

Bu alanda görünmesini istediğiniz iletileri belirliyoruz. İleti gönderme başarısız oldu gibi ziyaretçimizin göreceği uyarılar. Bazı sitelerde görürsünüz. Ooops! Birşeyler ters gitti gibi uyarılar görünür. Sizde istediğinizi yazabilirsiniz.

image

Contact form 7 bütünleştirme (reCAPTCHA)

Yönetim panelimizdeki iletişim sekmesinin altında bütünleştirme isminde bir link göreceğiz. Bu link bize iletişim formumuzun altına bir robot-insan ayrımı yapan recaptcha yerleştirmemize yardımcı olacak. Linke tıklıyoruz.

image

Sağ üst kısımda “google.com/recaptcha” linkine gidiyoruz.

image

Yine sağ üst kısımda “Get recaptcha” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda domain adresimizi girerek register butonuna tıklıyoruz.

image

Google bize iki anahter veriyor. Site anahtarı(site key) ve gizli anahtar(secret key). Bu anahtarları iletişim > bütünleştir altındaki gri yapılandır butonuna tıklayarak giriyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra form kodlarımı açıp gönder(submit) butonumuzun üstüne [recaptcha] kodunu yapıştırıyoruz. Sonuç aşağıdaki gibi.

contact form 7 kurulumu

Sizde Contact form 7 eklentisi ile ilgili paylaşmak istediklerinizi paylaşınız.

WordPress hakkındaki bilgilerimizi paylaşarak hep birlikte bilgimizi yükseltelim.

Abone Olun

WordPressdergisi.com'u yakından takip edin.

Teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.

19 Yorum “Contact form 7 kullanımı & ayarları

 1. merhaba,ad soyad (gerekli)
  tc no (gerekli)
  doğum tarihi(gerekli)
  doğum yeri(gerekli)
  telefon no(gerekli)
  bir türlü yapamadım yardımcı olabilirmisiniz

 2. Contact form 7 bazı ayarları yapabilirseniz piyasada tek işlevsel ve ücretsiz form eklentisi. Yapamadığınız her ayar bölümü için çeşitli videolarda dahil olmak üzere var. Ben sağlıklı bir şekilde kullanıyorum sorun çekerseniz yorum yazabilirsiniz.

 3. webmaster sitemizi güncelledi iletişim formu devre dışı kaldı tekrar kurdum sürekli “Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.” hatası cıkıyor ileti gönderince sorun ne olabilir?

 4. Merhaba Altan bey
  radio ile ouşturduğum secmeli bölümlerde bir kişinin birden fazla secenek
  tıklamasını istiyorum fakat form da sadece bir tanesi secilebiliyor hepsini
  ayrı ayrı yaptım fakat bu defa da her birinden mutlaka bir tanesi secilmesi gerekiyor
  bunu nasıl cözebilrim acaba ?

 5. Takıldığım tek bir konu var. Bir katalog sitesinde her ürünün altına fiyat al diye bir link oluşturdum. Bu linkler fiyat al sayfasına gidiyor ve orada bir form var. Her ürüne tıkladığında o sayfadaki Ürün: “tıkladığı ürünün adı” şeklinde olması gerekiyor. Bunu bir türlü yapamadım. Daha önce yapan veya yolunu bilen var mı? Yani tıklanan ürünün ismi form’da default olarak gelmeli.

 6. Merhaba Alkan Tenik,

  Yeni güncel versiyonda Contact Form 7 eklentiyi yüklüyorum, varsayılan veya yeni iletişim formu oluşturduğumda Adınız (gerekli) [text* your-name]
  Kodlar geliyor senin anlatımda p tag ile geliyor. Varsayılan ile gelen kodda style değiştirmeyi yapamıyorum. Ücretsiz Contact Form 7 Style eklentiyi de kuruyorum içinde 15-20 tane hazır tasarım var ekliyorum iletişim formunun tasarımı hiç bir şekilde değişmiyor.

  Yabancı kaynaktan örnek Contact Form 7 kodları aldım iletişim formunu düzenle ile içine şu şekilde kod yerleştiriyorum [text* your-name placeholder “Ad ve Soyad”]
  [email* your-email placeholder “E-Posta Adresi”]

  Bu şekilde p tag ları ile eklenince style algılıyor fakat ileride sorunların önüne geçmek adına kendi varsayılan kodlarına tasarım oluyor olsa sorun olmayacak.

  Neden böyle oluyor yardımcı olur musun?

  1. Uzun bir süredir blog ile ilgelenemiyordum. Kusura bakmayın..Uzun zaman geçmiş mesajınızın üzerinden. Umarım bir çözüm bulmuşsunuzdur. Bulamadıysanız yardımcı olayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir